Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama

Sözleşmeli öğretmen maaş hesaplama özellikle son dönemlerde artan sözleşmeli öğretmenler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlerin maaşları ile atanmış öğretmenlerin maaşları arasında farklılık söz konusu olduğundan kişilerin maaş hesaplamaları da çeşitlilik göstermektedir.

Özellikle sözleşmeli öğretmen maaşları ülkenin eğitim sistemi ve öğretmenler için belirleyecekleri ücretlere göre farklı olarak değişiklik göstermektedir. Öğretmenlerin maaşları genellikle aşağıdaki faktörlerle belirlenir:

  • Eğitim düzeyi
  • Mesleki deneyim
  • Görev yeri
  • Öğretmenin görev yaptığı okulun statüsü
  • Sözleşmeli öğretmenin sözleşme süresi

Öğretmenlerin lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitim düzeyi maaşlarını etkilemektedir. Öğretmenlerin mesleki deneyimi arttıkça, maaşları da yükselmektedir. Öğretmenlerin çalıştıkları okulun veya bölgenin ekonomik durumu maaşlarını etkilemektedir.

Öğretmenin görev yaptığı okulun statüsü, maaşlarını etkileyebilmektedir. Örneğin, milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin maaşları, özel okullarda çalışan öğretmenlerin maaşlarından daha yüksek olmaktadır.

Öğretmenin sözleşme süresi de maaşını etkilemektedir. Örneğin, uzun süreli sözleşmeler maaşların daha yüksek olmasına neden olabilir.

Sözleşmeli öğretmen maaşınızı hesaplamak için, tüm bu faktörlerin yanı sıra, ülkedeki eğitim sistemi ve öğretmenlerin ücretleri hakkındaki yasalar ve mevzuat gereği belirlenen öğretmen maaşlarını referans alarak hesaplanmaktadır.

Sözleşmeli öğretmen maaşlarının belirlenmesinde, ülkede uygulanan sözleşmeli öğretmen maaşlarının belirlenmesi için uygulanan standartların da hesaba katılması gerekmektedir.

4/B Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

4/b sözleşmeli öğretmen maaşı, ülkedeki eğitim sistemi ve öğretmenlere ödenecek ücretler belirlenmiş olan yasalara ve mevzuata göre hesaplanmaktadır.

 4/b sözleşmeli öğretmenler genellikle öğretmen adayları olarak görev yaparlar ve daha az deneyime sahiptirler. Bu nedenle, 4/b sözleşmeli öğretmenlerin maaşları, daha deneyimli öğretmenlerin maaşlarından daha düşük olmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama
Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama

Sözleşmeli Öğretmen Kaç Saat Çalışır?

Sözleşmeli öğretmenler Millî Eğitim Bakanlığınca imzalanır. Sözleşmeli olarak görevlendirilen uzman ve usta öğreticilerin haftalık çalışma süresi 40 saattir.

9/1 Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

9/1 sözleşmeli öğretmen maaşı, ülkedeki eğitim sistemi ve öğretmenlerin ücretleri hakkındaki yasalar ve mevzuat gereği belirlenir. 9/1 sözleşmeli öğretmenler tecrübe düzeyinde yeni başlayan öğretmenler olarak kabul edildikleri için daha az deneyime sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle de deneyim arttıkça öğretmen maaşı da yükselmekte olup bu grupta yer alan öğretmenlerin maaşları en düşük seviyede olmaktadır.

Yeni Atanan Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

Yeni atanan sözleşmeli öğretmen maaşı, 9/1 öğretmen maaşı olarak adlandırılmakta olup belirlenen minimum maaş düzeyinde uygulanmaktadır.

Özellikle Türkiye’de belirlenmiş olan öğretmen ücretleri ile ilgili yasalar ve mevzuat bilgisi ücretlerin belirlenmesi hususunda etkili rol oynamaktadır.

Deneyim açısından en alt düzeyde bulunan öğretmenler maaş olarak asgari tutardaki maaş üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu nedenle ülkede en düşük maaş yeni atanmış olan veya sözleşmeli öğretmenler tarafından alınırken deneyim arttıkça ve meslekteki yıl süresi arttıkça alınan maaş da artış göstermektedir.

Net maaş bilgisi için milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan maaş açıklamalarının takip edilmesi gerekmekte olup enflasyonu veya yıla bağlı olarak maaş miktarında artış meydana gelmektedir. Bu nedenle öğretmen maaşları sahip olunan tecrübe süresine göre yani meslekte bulunma süresine göre farklılık göstermektedir.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın