Sürücü Kursu ve Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik fiyatı ne kadar? Bu belgeyi almadan önce insanlar ne kadar bütçe ayırması gerektiğini hesaplamak için fiyatını sorabilmektedir. Psikoteknik belge fiyatı 2023 yılı için 750 TL olarak belirlenmiştir.

Psikoteknik belgesi, ticari araç sürücülerinin alması gereken belgeler arasındadır. Belge gerekiyorsa ancak kişiler almadan mesleğe başlamışsa işlerinden men edilebilir ya da trafik cezası alabilir. Her ne kadar daha önce almayan kişiler zor olarak düşünse de oldukça kolaydır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi nasıl alınır? Bunun için sadece kimlik ve ehliyet fotokopisi gerekir. Gerçekleştirilen test ortalama 1 saat sürmektedir ve psikolog eşliğine girilir. Kişilere öncesinde yorgun ve uykusuz olmaması tavsiye edilir.

Belgeyi alabilmek için bir takım yasal kuruluşlar vardır. Kişilerin bunlara müracaat etmesi, ardından belirlenmiş testlere tabi tutulması gerekir. Bunlar için öncesinde aşırı bir çalışma gerekmez. Refleks yetenekleri ve beceriler ön planda tutulur.

Böylece günlük hayatta trafikte yönetimi ele almak, rahat hareket etmek sağlanır. Sınava katılıp geçtikten sonra birkaç saat içinde alınabilmektedir.

Psikoteknik Belgesi Almak ne Kadar Sürer?

Adaylar düzenli bir şekilde kurstaki similasyona katılım sağlarsa ve psikoteknik için yapılan testlerinden geçerler ise 1 ile 3 hafta arasında psikoteknik belgelerini alabilirler. Aynı zamanda acil durumlarda 1 iş günü içerisinde de teslim edilmektedir.

Sürücü Kursu ve Psikoteknik Fiyatları

Sürücü Kursu ve Psikoteknik Fiyatları 750 TL olarak belirlenmiştir. Psikoteknik belgesi, bir takım testlere tabi tutulduktan sonra alınır. Bunlar simülasyon şeklinde gerçekleştirilir ve bu esnada motor becerileri, refleksler ölçülür. Yolculuk esnasında neler yapılabileceği, dikkat ve odağın hangi hallerde kaydığı ve psikolojik yeterlilik anlaşılır.

Bunun yan ısıra zihinsel özellikler, davranış bozuklukları, sinirlenme, risk alma, saldırganlık olasılıkları da teste tabi tutulur.  Test sırasında farklı kategoriler içerisinde şu gibi başlıklar yer alır;

 1. Seçici Dikkat Düzeyi Testi
 2. Sürekli Dikkat Testi
 3. Görsel Algı ve Bellek Testi
 4. Görsel Süreklilik Testi
 5. Anlama ve Değerlendirme Testi
 6. Koordinasyon (görüş açısı) Testi
 7. Hız ve Mesafe Algılama Testi
 8. Çarpışma Zamanı Tahmin Testi
 9. Tepki Hızı (determinasyon) Testi
 10. Çevresel Görüş Testi
 11. Trafiğe İlişkin Görüş Testleri
 12. Kişilik Envanteri

Yapılan bu testler kapsamında, mesleki yeterlilik düzeyleri saptanır. Şayet yeterli sonuçlar alınırsa, psikoteknik belgesi bir sorun olmadan kısa süre zarfında alınabilir.

Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın