Tavşanlar Adet Olur Mu? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimiz tarafından çok sık bir şekilde tavşanlar adet olur mu? Sorusunu alıyorduk. Bu içeriğimiz değerli ziyaretçilerimize tavşanlar adet olur mu? Sorusuna cevap verecektir. Bununla birlikte tavşanlar regl olur mu?, tavşanlar adet görür mü?, tavşanlar aybaşı olur mu?, dişi tavşan adet olur mu? Başlıklarında da farklı bilgileri aktarmış olacağız.

Dünya’nın en tatlı varlıkları arasında yer alan ve her çocuğun hayalleri arasında yer alan tavşanlar şüphesiz bizlerin en yakın küçük dostudur. Evimize neşe katmak istiyorsak, kendimize küçük bir arkadaş arıyorsak tavşan sahiplenmek doğru bir tercih olacaktır. Fakat her şey tavşan sahiplenmekle kalmıyor. Tavşanın özelliklerini, ne yediğini, ne yemediğini bu gibi konuları da öğrenmeniz gerekiyor. Sonuçta bir can satın aldınız ve bu cana en iyi şekilde bakmanız gerekiyor. Peki, tavşanlar adet olur mu? İşte sizlere detaylı cevap!

dişi tavşan adet olur mu

Tavşanlar Adet Olur Mu?

Tavşanlar adet olurlar fakat biz insanlar gibi adet görmezler. Kadınlarda adet döngüsü varken tavşanlarda kızgınlık dönemi vardır. bu da Kızgınlık döneminin adıysa ‘’Östrus’’ olarak bilinmektedir. Kızgınlık dönemine giren bir dişi tavşanın adet kanı dışarıya atılmadan rahim duvarı tarafından emmeye başlanır.

Eğer dişi tavşanın etrafında bir erkek varsa, tavşanınız çok sık üreme görecektir. Çünkü dişi tavşan, erkek tavşanı görünce sürekli üreme isteğine girecektir ve bu da tavşanların ne kadar çok hızlı üreyebildiklerini kanıtlamış olacaktır.  

Tavşanlar Regl Olur Mu?

Evet olurlar fakat tavşanın kanamasının olması normal bir durum değildir. Eğer dişi tavşanın cinsel bölgesinde herhangi bir kanama varsa bu bir hastalığın habercisi de olabilir. Tavşanın doğum yapmak istediğini de açıklayabilir.

Tavşanınızda adet kanamasına benzer bir kanama görürseniz hiç vakit kaybetmeden veterinere götürünüz. Veteriner hekim oluşan kanamayla ilgili olarak size doğru bilgiyi verecektir ve gereken tedaviyi uygulamış olacaktır. Tavşanlarda cinsel bölgede kanama varsa aşağıda paylaştığımız özel durumlar nedeniyle bu durum ortaya çıkabilir;

  • Doğum sonrası,
  • Rahim ve yumurtalık ile ilgili hastalıklar,
  • İdrar yolu enfeksiyonu,
  • Kanayan bölgenin yaralanması, kesik oluşması,
  • Böbrek hastalıkları

Tavşanlarda Hamilelik Süreci

Tavşanlar çok narin ve sessiz hayvanlardır. Üreme yapacakları zaman veya üremelerini tamamladıktan sonra onlara vitamin, protein gibi takviyeler yaparak yeniden toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Sebze, meyve ve yeşillik yemekten hoşlanırlar. Bu süreçte bu tür ürünleri ona verebilirsiniz.

Doğum zamanında tavşanınıza kesinlikle alan kısıtlaması yapmalısınız. Çünkü tavşanınız hiç akla gelmeyen, sizin zor bulabileceğiniz bir yere doğumu yapabilir. Bu da hem tavşanın stresli olmasını hem de sizin sıkıntıya girmenize neden olacaktır. Kısaca tavşanınız doğum yapmadan önce ona bir doğum kutusu hazırlamalısınız.

Tavşanlar Kısırlaştırılabilir Mi?

Evet, hem erkek hem de dişi tavşanlar kısırlaştırılabilir. Fakat kısırlaştırma işlemi veteriner hekim tarafından yapılması zorunludur. Kendiniz veya bir bilene tavşanınızı kısırlaştırma işlemi için götürmeyiniz. Kısırlaştırma işlemini cerrahi bir şekilde temiz ve gerçekçi olarak yapabilecek tek kişi veteriner hekimdir.

Tavşan yılda kaç kez doğum yapar?

Dişi Tavşanlar bir yılda 3 kere doğum yapabilmektedir.

Tavşanın Üremesini Nasıl Engelleyebiliriz?

Tavşanlar bilindiği üzere çok sık bir şekilde doğum yapmaktadır. Bunun nedeni tavşanınızın etrafında başka bir erkek tavşanın bulunması ve dişi tavşanın sürekli üreme isteğine girmesidir. Tavşanınızın yanında erkek tavşanı ayırırsanız bir problem kalmayacaktır. Fakat dişi ve erkek tavşanı ayırmak yerine kısırlaştırma işlemini yapmanız daha doğru olacaktır.

Tavşan Neden Yalar?

Tavşanların tipik ve garipsenecek hareketleri vardır. Bunlardan bir tanesi de sürekli yalama eyleminde bulunmasıdır. Eğer tavşanınız sizi sürekli yalıyorsa bu onun size karşı sevgi gösterdiği anlamını taşımaktadır.  Aynı eylemi yani yalama işini tavşanlar kendileri arasında sevgi, hoşlantılarını belli etmek amacıyla yaparlar. Bir tür öpücük anlama gelir ve bu durumdan rahatsız olmanıza gerek yoktur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın