Telefonda Bitcoin Madenciliği Yapılır Mı?

Bitcoin ağını güvence altına almak için bilgi işlem gücünü kullanma süreci olan Bitcoin madenciliğini duymuş olabilirsiniz. Madenciler, ağa sundukları katkıları için Bitcoin ile ödüllendirilir. Akıllı telefonlar aynı zamanda bilgisayardır ve bir işlem yapma gücüne sahiptirler. Peki, bir uygulama ile cep telefonunda madencilik yapabilir misiniz? Ve faydalı olur mu?

Telefonda Bitcoin Madenciliği Yapılır Mı?

Bitcoin Madenciliği Akıllı Telefonda Çalışır mı?

Hem Android cihazlarda hem de iPhone’larda bir akıllı telefonda Bitcoin madenciliği yapmak gerçekten mümkündür. Telefonlar bir nevi bilgisayarlardır ve herhangi bir bilgisayar, karmaları hesaplamak için ayarlanabilir. Karma, verilerin tek yönlü bir dönüşümüdür. Bitcoin yazılımının gerektirdiği şekilde doğru karmayı hesaplamak, madencilerin çözmeye çalıştığı “hesaplama”dır.

Pratikte, akıllı telefonlar bu iş için en iyi araç değildir. Tornavidayla çivi çakabilir misin diye sormak gibi. Teoride olabilir; pratikte bir veya ikiden fazla çivi çakmakta zorlanacaksınız. Günümüzün akıllı telefonları, insanları aya gönderen ilk bilgisayardan daha güçlü, ancak madencilik için daha gelişmiş ve özel bilgisayarlar tercih ediliyor.

ASIC’lerle Rekabet Etmek

Bitcoin’in ilk günlerinde bir PC veya dizüstü bilgisayardan madencilik yapabilir ve Bitcoin kazanabilirdiniz. O zamanlar değeri düşüktü, ancak bazen geçerli bir blok oluşturup ödül alan ilk kişi siz olabilirdiniz. Zaman ilerledikçe rekabet arttı. Madenciler, madencilik havuzlarında işbirliği yapmak ve ekipmanlarını geliştirmek gibi rekabeti yenmenin yollarını aramaya başladılar.

2013 yılında, Bitcoin madenciliği için ASIC’ler ilk kez ortaya çıktı. Bunlar tek bir amaç için yapılmış özel bilgisayarlardır: Bitcoin madenciliği yapan ASIC’ler için bu amaç, en iyi enerji verimliliği ile mümkün olduğu kadar çok karma hesaplamaktır. Ayrıca, bu görevde mükemmel olan, özel olarak tasarlanmış çipler olan dijital ses kayıt cihazları için oluşturulmuş ASIC’ler de vardır. Bir madenci olarak kârınız maliyetlerinize bağlı olduğundan, aletlerinizin mümkün olduğunca uygun maliyetli olmasını istersiniz. Ekipmanınız verimsizse veya enerji maliyetleriniz çok yüksekse, kârlı olmama gibi bir riskiniz vardır. Aynı nedenle, kişisel bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar, hatta akıllı telefonlar bile artık madencilikte rekabet edemez bir halde.

Akıllı telefon donanımınızı kullanarak Bitcoin madenciliği yaparak para kazanamazsınız, ancak telefonunuzdan Bitcoin madenciliğini kurabilir ve hatta kontrol edebilirsiniz.

Telefondan Bitcoin Madenciliğini Takip Etmek

7/24 profesyonel bir madencilik operasyonunu yürütmek ve sürdürmek, büyük bir yatırımla birlikte çok çeşitli beceriler gerektirir. Bu noktada cihazlarınızı kontrol etmek için sürekli onların bağlı olduğu bilgisayarın yanında fiziksel olarak bulunamayabilirsiniz. Böyle bir durumda da telefondan Bitcoin madenciliğini takip etmenin yolları aranıyor. Madencilik gücünüzü ve ödemelerinizi telefondan kontrol etmek için bağlı olduğunuz havuzun bir uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer bir havuza bağlı değil ve kendi başınıza madencilik yapıyorsanız da donanımınıza uygun mobil uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekecektir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın