Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda tetanoz aşısı ne işe yarar, tetanoz aşısı yan etkileri, tetanoz aşısı nereden yapılır, tetanoz aşısı sonrası alkol alınır mı? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Doğada bulunan clostridium adlı bakterinin ortaya çıkartmış olduğu ölümcül hastalığı ortadan kaldırabilmek için tetanoz aşısı zorunludur. Tetanoz aşısı olmayan kişilerin hastalığa bağlı olarak yaşanan ölüm oranı %60 oranına kadar çıkmaktadır. Anne ve bebeklerde çok daha yüksek oranlarda bulunan bu ölüm riski paslı demir dahil tüm kirli yüzeylerden kişiye bulaşabilir. Peki, tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? İşte doğru cevabı…

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Tetanoz her yaş grubunda ortaya çıkabilecek türden ölümcül bir hastalıktır. Diğer yaş gruplarına göre anne ve bebeklerde çok daha sık bir şekilde görülebilecek olan bu hastalık için henüz aşı yaygın değilken 1988 yılında 787.000 bebeğin ölümüne neden olmuştur. Aşının daha da yaygınlaşması ve her insana uygulanabilmesiyle birlikte 2013 yılında ölüm oranları %94 oranında azalmış ve bebek ölüm oranları 49.000’e kadar düşmüştür.

Tetanoz aşısının yapılmasındaki amaç anne veya bebeğin ölüm riskini ortadan kaldırmaktır. Ülkemizin sağlık konusunda atmış olduğu adımlarla birlikte etkin aşılama dolayısıyla çok uzun yıllardır tetanoz nedeniyle ölüm riski çok küçük rakamlara inmiştir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz aşısının bilinen çok ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Anneler kendileriyle birlikte bebeklerine bu aşıyı güvenle yaptırabilirler. Aşı sonrasında aşının getirmiş olduğu hafif yan etkiler ortaya çıkabilir fakat bu yan etkiler aşının yapılmasından birkaç gün sonrasına kadar iğnenin yapılmış olduğu bölge üzerinde acı, sızlama, ağrı, uyuşukluk gibi problemlerdir. Cildi hassas olan bireyler aşı bölgesinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Eğer kızarıklık aşı yapıldıktan 48 saat sonrasına kadar geçmezse enfeksiyonla ilgili farklı tedavi yöntemleri sunulabilir.

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz aşısı dahil diğer tüm aşıların bir çoğu için aşı yapıldıktan sonraki süreçte banyo yapılmasında veya duş alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Tetanoz aşısı sonrasında duş alabilir, banyo yapabilirsiniz.

Tetanoz Öldürür Mü?

Tetanoz nedeniyle hastanın vücudunda ateş, terleme, nöbet geçirme, tansiyon yükselmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerle birlikte kalpte ritim bozukluğu, kalp krizi, solunum yetmezliği gibi sağlık problemlerinin görüldüğü de bilinmektedir. Bu hastalıklar nedeniyle hastanın ölüm oranı %60’a kadar yükselir. Diğer bireylere göre bu hastalığın ölüm oranı anne ve bebeklerde çok daha fazla olabilmektedir.

Tetanoz Bulaşıcı Mıdır?

Hayır, tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Daha öncesinde tetanoz geçirmiş bir bireyde tam bağışıklık kazanımı ortaya çıkmaz ve bu nedenle bu kişilerin düzenli bir şekilde diğer bireyler gibi aşılanması gerekir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın