Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler)

Peygamber efendimiz (sav) tarafından cenaze törenlerinde ve mezar ziyaretlerinde hangi surelerin ve duaların okunması gerektiği konusunda bilgiler verilmiştir. Öyle ki günümüzde de bu konuda bilgisi tam olmayan kişiler vefat eden kişilerin ardından çekilebilecek tesbihleri ve ölüm sonrasında okunacak sureleri bir hayli merak etmektedir. Peki vefat eden kişinin ardından çekilebilecek tesbihler nelerdir? Ölen kişinin ardından okunması gereken sure ve de dualar hangileri olmalıdır? Merak edenler için işte en önemli dini bilgiler..

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler); genel olarak incelendiğinde en temel amacın ölülerin kabir hayatını çok daha güzel hale getirmek ve de amel defterlerinde yer alan sevapların da artmasına ciddi anlamda katkı sağlamak olacaktır. Bu kapsamda Peygamber Efendimiz (SAV) cenaze törenlerinde edilmesi gereken dualar, okunması gereken sureler ve çekilecek tesbihler konusunda da çok önemli tavsiyelerde bulunmuştur. Peki Peygamber Efendimiz (SAV) cenazelerde hangi surelerin ve duaların okunmasını tavsiye etmiştir? Vefat eden kişilerin ardından çekilecek tesbihler nelerdir?

İnsanlar çeşitli nedenlere bağlı olarak dünyadan ayrılıp ahirete intikal ettiklerinde yardımlarına gelen tek ve en önemli şey Allah’ın rızasını kazanmış olmak adına yapmış oldukları ibadetler olacaktır. Çünkü dünyadan bir kez ayrılan insan, ne kadar ağlarsa ağlasın hatta ne kadar iç çekerse çeksin bir daha geri dönemez ve iyilik yapmak için fırsat bulamaz. Fakat dünyadaki akrabalar ya da sevilen kişiler ölüler için bir tür rahatlama kapısı olarak da bilinir. Çünkü yapılacak iyiliklerle hem kendimiz hem de ölen kişilerimiz için Allah’tan mükafat istendiğinde, ahirete intikal eden yakınlarımızın da rahatlamasına ciddi oranda destek olabiliriz. Bilindiği gibi Rabbimiz (CC) de Kur’an-ı Kerim’de ölümlü dünyada nefes alan insanların etmiş olduğu tüm dualarının da ibadetlerinin bir karşılığı olacağını insanlığa bildirmektedir.

Yapılan tüm ibadetlerin sevabı sayesinde kaybedilen yakınlarımızın günahlarının bağışlanması da sağlanabilmektedir. Elbette ki bu gelecek olan sevapların azaltılmasına da sebebiyet vermez. Fakat duaya en iyi ve en güzel şekilde başlamak adına Peygamber Efendimizi (SAV) seçmek daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra cenaze defnedildikten sonra yakınları tarafından Yasin, Tebareke, Amenerrasulu ve Rad surelerinin okunması çok daha doğru olacaktır. Ölen kişiler, geride bırakmış oldukları yakınlarının kendisi için yapacakları hayırdan faydalanabilecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı dua ve sure okumanın faydalarının yanı sıra hatim indirmek de önerilmektedir.

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler ve Dualar

Cenaze törenlerinin nasıl yapılması gerektiği ve cenazede hangi duaların okunması, hangi tesbihlerin çekilmesi gerektiği konusunda Peygamber Efendimiz (SAV) şu şekilde buyurmaktadır;

“Biriniz ölürse onu fazla bekletmeyin! Onu hemen kabrine götürün! Fatiha suresi kabrinin başında, Ayak ucunda ise Bakara suresinin sonu (Âmene’r-Rasûlü) okunsun!”

“Kabir başında Kur’an’dan âyet ve sureler okumak müstehabdır. Kur’ân’ın tamamını okumak (hatimedilmesi) daha hayırlıdır.”

Peygamber Efendimizin (SAV) yanı sıra İmam Şabi hazretleri tarafından da Ensar’ın ölülerin yanında Bakara suresini okunduğundan bahsedilmiştir. Buna göre ölüm gerçekleştikten sonra okunacak olan Yasin-i Şerife ek olarak, kabir de rahatlığı sağlamak adına Mülk suresinin okunması de yine önerilmektedir.

Vefat Eden Kişinin Ardından Okunacak Dua ve Sureler!

Vefat eden kişilerin ardından Kur’an-ı Kerim’den bazı ayet ve surelerin okunması gerekir. Fakat tüm bunların okunmasından sonra namaz kılınması da tavsiye olunmuştur. Ölümün gerçekleşmesinden sonra Fatiha Suresi, Yasin Suresi ve de Kuran-ı Kerim hatmi yapılabilir. Okunacak dua ve hatmin nail olarak sevabı ise kaybedilen kişilerin ruhuna hediye olarak gönderilmelidir. Özellikle de Yasin Suresi, Peygamber Efendimizin (SAV) açıklamalarına göre, Kuran-ı Kerim’in kalbi niteliği taşır. Herhangi biri Yasin suresini okursa ve Allah’tan da ahirette saadet dilerse, Allah’da onu affedecektir buyurulur. Bu nedenle ölü üzerinde Yasin Suresi okunmalıdır. Fakat bunu yaparken Allah’ın rızasına da çok dikkat etmek gerekir.

Yaşayan insanların ameli her daim açıktır. Bu nedenle ameli iyiliklerle doldurmak da tamamen kişilerin kendi elindedir. Elbette ki kişiler ahirete intikal ettiklerinde amel defterleri yine kapanmaz. Vefat edenlerin yakınları tarafından onların arkasından kılınacak olan namaz ya da yapılan ibadetlerin sevaplarını bağışlayan kişiler varsa bu ölen kişiler için bir tür kurtuluş da olabilmektedir. Ayrıca ölen kişilerin ardından çok dua etmek, çok ve doğru sureleri okumak bir nebze de olsa onların rahatlamalarına yardımcı olmaktadır. Öyle ki Hadis-i Şerife göre de ölülerin ardından dua edildiğinde en önemli hususun bunun içten yapılmış olmasına vurgu yapılmıştır. Vefat eden kişilerin ardından olabildiğince bol miktarda dua edilmelidir. Mümkün olması durumunda Yasin suresi okunmalıdır. Ayrıca Kuran’ı Kerim’de bulunan Bakara suresinin okunması da oldukça sevaptır. Okunan her bir sure için ölen kişilerin ruhuna hediye edildiği yani niyetin de açıkça belirtilmesi gerekir. Böylece kişilerin kabir hayatlarında biraz olsun rahatlanmasına katkı sunulabilecektir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın