Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir şekilde yaşlılık maaşı hafta sonu yatar mı? Şeklinde soru sormaktaydı. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize yaşlılık maaşı hafta sonu yatar mı? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Bununla birlikte yaşlılık maaşı nasıl alınır, yaşlılık maaşı ne kadar, yaşlılık maaşı hangi bankaya yatıyor? Başlıklarında da farklı bilgileri ekstra olarak paylaşacağız.

Yaşlılık maaşı yani bir diğer adıyla 65 yaş aylığı hafta sonu yatar mı? Sorusunu epey bir almaktaydık. İlk defa yaşlılık maaşı alacak olan kişilerin ilk merak ettiği konulardan bir tanesi olan yaşlılık maaşı için hafta sonu yatıyor mu? Yoksa farklı bir olay mı mevcut? Tüm detaylarıyla aşağıda cevaplandırdık.

Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı?

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında yapılan zamlarla birlikte yaşlılık maaşı dahil tüm maaşlara zam yapıldı. 2022 yılının ilk 6 ayı için geçerli olan yaşlılık aylığı 1.296 TL iken yılın ikinci çeyreğinde maaşı 1684 TL’e yükseldi. 3 ayda bir ödenen yaşlılık maaşı sosyal yardım niteliğindedir.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatar?

İlk kez yaşlılık aylığı alacak olan bir kişi maaşını Ziraat bankasından alabilir. İlk ay Ziraat bankasının herhangi bir şubesinden alınan yaşlılık maaşı daha sonraki aylar için PTT şubelerinden alınmaktadır. Bir hizmet veya prim karşılığı yapılmayan yaşlılık aylığı direkt olarak sosyal yardım niteliğindedir. 65 yaşını dolduran yaşlı kesim için yaşlılık maaşının ödemeleri aşağıdaki aylarda yapılmaktadır;

  • Mart
  • Haziran
  • Eylül
  • Aralık

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

Neredeyse tüm maaşları E – Devlet üzerinden sorgulayabiliyorken maalesef yaşlılık maaşı hakkında E – Devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Fakat aylığa dair geniş ve doğru bir cevap almak istiyorsanız ALO 144’ü arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan ALO 144 bir çağrı merkezidir. Yaşlılık maaşı alan kişileri bilgilendiren ve bu konularda en doğru bilgiye sahip olan çağrı merkezidir. Devlet tarafından yönetilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı?

Ziraat bankasından alacağınız yaşlılık maaşınızı hafta içi ve hafta sonu sorun olmadan banka hesabınıza yatması durumunda alabilirsiniz. Yaşlılık maaşı cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere Ziraat Bankası tarafından banka hesabınıza ödenmektedir. PTT şubelerinden alınan yaşlılık maaşı da aynı şekilde PTT Matik ATM’leri aracılığıyla hafta sonu dahil olacak şekilde çekilebilir.

Evde Bakım Parası Hafta Sonu Yatar Mı içeriğimize de göz atmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın