Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir şekilde yaşlılık maaşı hafta sonu yatar mı? Şeklinde soru sormaktaydı. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize yaşlılık maaşı hafta sonu yatar mı? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Bununla birlikte yaşlılık maaşı nasıl alınır, yaşlılık maaşı ne kadar, yaşlılık maaşı hangi bankaya yatıyor? Başlıklarında da farklı bilgileri ekstra olarak paylaşacağız.

Yaşlılık maaşı yani bir diğer adıyla 65 yaş aylığı hafta sonu yatar mı? Sorusunu epey bir almaktaydık. İlk defa yaşlılık maaşı alacak olan kişilerin ilk merak ettiği konulardan bir tanesi olan yaşlılık maaşı için hafta sonu yatıyor mu? Yoksa farklı bir olay mı mevcut? Tüm detaylarıyla aşağıda cevaplandırdık.

Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı?

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında yapılan zamlarla birlikte yaşlılık maaşı dahil tüm maaşlara zam yapıldı. 2022 yılının ilk 6 ayı için geçerli olan yaşlılık aylığı 1.296 TL iken yılın ikinci çeyreğinde maaşı 1684 TL’e yükseldi. 3 ayda bir ödenen yaşlılık maaşı sosyal yardım niteliğindedir.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatar?

İlk kez yaşlılık aylığı alacak olan bir kişi maaşını Ziraat bankasından alabilir. İlk ay Ziraat bankasının herhangi bir şubesinden alınan yaşlılık maaşı daha sonraki aylar için PTT şubelerinden alınmaktadır. Bir hizmet veya prim karşılığı yapılmayan yaşlılık aylığı direkt olarak sosyal yardım niteliğindedir. 65 yaşını dolduran yaşlı kesim için yaşlılık maaşının ödemeleri aşağıdaki aylarda yapılmaktadır;

  • Mart
  • Haziran
  • Eylül
  • Aralık

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

Neredeyse tüm maaşları E – Devlet üzerinden sorgulayabiliyorken maalesef yaşlılık maaşı hakkında E – Devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Fakat aylığa dair geniş ve doğru bir cevap almak istiyorsanız ALO 144’ü arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan ALO 144 bir çağrı merkezidir. Yaşlılık maaşı alan kişileri bilgilendiren ve bu konularda en doğru bilgiye sahip olan çağrı merkezidir. Devlet tarafından yönetilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı?

Ziraat bankasından alacağınız yaşlılık maaşınızı hafta içi ve hafta sonu sorun olmadan banka hesabınıza yatması durumunda alabilirsiniz. Yaşlılık maaşı cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere Ziraat Bankası tarafından banka hesabınıza ödenmektedir. PTT şubelerinden alınan yaşlılık maaşı da aynı şekilde PTT Matik ATM’leri aracılığıyla hafta sonu dahil olacak şekilde çekilebilir.

Evde Bakım Parası Hafta Sonu Yatar Mı içeriğimize de göz atmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın