Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi? (Doğru Cevap)

Son zamanlarda ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde yedek astsubay askerde kalabilir mi? Sorusunu alıyoruz. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize yedek astsubay askerde kalabilir mi? Sorusunun doğru cevabını vermiş olacağız. Aynı zamanda yedek astsubay olarak askerde kalmak, yedek astsubay askerde kalabiliyor mu? Sorularının da detaylı cevabını vereceğiz.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine yeni bir rütbe daha dahil edilerek askeriyenin asker hacmi arttırılmış oldu ve rütbeli asker sayısında önemli bir artışa gidilmiş oldu. İki yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumundan mezun olan kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yedek astsubay olarak görev yapabiliyorlar. Peki, yedek astsubay askerde kalabilir mi? İşte sizlere doğru cevabı!

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi?

Yedek Astsubay Nedir?

İki yıl ve daha üzerinde yüksek öğretim gören kişilerin mezun olduktan sonra askerlik aşamasına gelindiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevlendirilmek üzere olan kişilere yedek astsubay denmektedir. Yedek astsubay en az 2 yıllık üniversite mezunu olma şartı arar fakat hangi okuldan mezun olduğunuz yedek astsubaylık için bir önem arz etmemektedir.

Yedek astsubaylar, yedek astsubay olarak askeriyede en fazla 12 ay görevlendirilebilir. 12 aydan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mülakatlarına girerek astsubay olunabilir. Hizmet süresi, terhis kağıdı üzerinde yazar ve terhis kağıdı üzerinde yine hizmetin bitiş süresi de yer alır.

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi?

Yedek astsubayların hizmet süresi 12 ayla sınırlıdır. Eğer bir yedek astsubay askerde kalmak istiyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personel alım ilanlarına göz atmalı ve yapılacak olan mülakatlara girmesi gerekmektedir. Yedek astsubaylıktan, astsubaylığa direkt olarak bir geçiş söz konusu değildir. Astsubay olunabilmesi için mülakatlara girilmesi gerekir. Bu bağlamda yedek astsubay askerde kalabilir fakat 12 ay hizmet süresi dolduktan sonra askerde kalabilmek için yapılacak olan mülakatlara girmesi gerekir. Yedek astsubaylar, 7179 askere alma kanununa tabidir.

Yedek Astsubay Lojmanda Mı Kalıyor?

Evet, yedek astsubaylar devletin tahsis ettiği lojmanlarda kalmaktadır. Subay rütbesi ve rütbeli kadrosunda yer alan tüm Türk Silahlı Kuvvetleri, askeriyenin lojmanlarında kalmaktadır.

Yedek Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Yedek astsubay maaşları görev yaptığınız il, ilçe yani lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Batı illerinde yedek astsubay olarak görev yapıyorsanız sadece ham maaşınızı alacaksınız fakat doğu illerinde görev yapıyorsanız ham maaşınızla birlikte OHAL parası gibi maaşa ek ücretlerde söz konusudur.

Yedek astsubay en düşük maaşı 8500 TL’dir. Doğu illerinde görev yapan yedek astsubaylar daha çok maaş almaktadır ve aldıkları maaş 11.500 TL’nin üzerindedir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın