Sam Altman Kimdir? Yaşı, Mesleği, Ülkesi (Kesin Bilgi)

Sam Altman kimdir? Yaşı, mesleği, ülkesi konularında sık bir şekilde soru alıyoruz. Bu içerik Sam Altman kim, Sam Altman Twitter ve Sam Altman net değeri başlıklarında doğru cevabı içeriyor. Hızlandırılmış kılavuz olarak hazırlanan bu içerikte Sam Altman hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yapay zekanın bize sunduğu günümüzde sık bir şekilde adı duyuluyor. Yapay zekanın günümüz çağında çok sık bir şekilde duyulmasının arkasında yer alan isimlerden bir tanesi de Sam Altman. Geliştirdiği projeler ve oluşturduğu yeni yapay zeka içerikleri sayesinde adını ilerleyen günlerde sık bir şekilde duymaya devam edeceğiz. Peki, yapay zeka projesiyle adı duyulan Sam Altman kimdir?

Sam Altman Kimdir?

Sam Altman Kimdir?

Sam Altman’in gerçek adı Samuel H. Altman’dır. 22 Nisan 1985 doğumlu olan isim, ABD’nin Şikago bölgesinde doğdu. Vatandaşlığını Amerika Birleşik Devletleri’nden alan Sam Altman, St. Louis, Missouri’de büyüdü. Annesi dermatologdur ve ilk bilgisayarını 8 yaşında almıştır.

Dini Yahudilik olan Altman lise için John Burroughs okuluna gitti. 2005 yılından sonra Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar bilimi bölümünü okudu. 2017 yılındaysa Waterloo Üniversitesi’nden fahri derece de ödül aldı. Altman hakkında çok az bilinen bir gerçek ise Sam Altman’ın eşcinsel olmasıdır. Aynı zamanda Altman’ın çocukluğundan bu yana vejeteryan olduğu bilinmektedir.

Altman, yatırım ortağı ve melek yatırımcı olarak sürekli yeni projeler peşinde koşmaktadır. 86’dan fazla yatırım yapmıştır ve yaptığı yatırımlarla çok sık bir şekilde adını duyurmayı başarmıştır. Altman şu anda Open AI projesinin CEO görevini üstlenmektedir.

İsimSamuel H. Altman
Doğum22 Nisan 1985 – Chicago, Illinois, ABD
Yaş37 (2022)
VatandaşlıkAmerika Birleşik Devletleri
EğitimJohn Burroughs Okulu, Stanford Üniversitesi (bıraktı), Waterloo Üniversitesi
BaşlıkOpenAI LP CEO’su ve Y Combinator’ın eski başkanı
Net Değeri250 milyon dolar (2020)

Sam Altman’ın Sahibi Olduğu Şirketler

Sam Altman, Elon Musk ile birlikte Open Ai şirketini kurdu. 2 kurucu ortak 2018 yılında Elon Musk’ın kendi kararıyla ayrılmıştır. Ayrılma nedeni olarak Elon Musk, Open Ai şirketinin Tesla için çakışması nedenini öne sürmüştür.

 • Open AI
 • Apollo Projects
 • Hydrazine Capital
 • Balance
 • Marvin
 • KoBold Metals
 • Beacon AI
 • Cadoo
 • Boom Supersonic
 • Titan
 • Rescale
 • Reddit
 • Change.org

Open AI dışındaki diğer şirketlerin her birisi Sam Altman’ın yatırım yaptığı büyük şirketler değerlemesidir. Şirketlerin sahibi olmasa da bazı önemli şirketlerde lider yatırımcı olarak görev almaktadır.

Sam Altman Mesleği Nedir?

Sam Altman’ın bilinen bir gerçek mesleği yoktur. Meslek dışında Amerikalı bir girişimci, yatırımcı, programcı ve blog yazarı olduğu bilinir. Başarı ölçekleri arasında en yüksek derecelendirme de Y Combinator’un eski başkanı olduuğ ve Open AI’nin şu anda CEO görevlerini üstlenmesidir.

İçeriklerine göz atmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın