Sözleşmeli Er Tazminat Tablosu 2024 (Yeni Tazminatlar)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde sözleşmeli er tazminat tablosu konusunda soru almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte sözleşmeli er tazminat tablosu hakkında yeni bilgiler paylaşmış olacağız. Bununla birlikte sözleşmeli er tazminat hesaplama, sözleşmeli er 7 yıl sonunda tazminat, sözleşmeli er 3 yıllık tazminat başlıklarında da farklı bilgileri aktaracağız.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde profesyonel orduya ihtiyaç duyulan sayı kadar temin edilen sözleşmeli er rütbesi için sözleşmeli erlerin görev yaptığı süre sonunda sözleşmelerinin bitmesi nedeniyle tazminat hakkı doğar. Bir sözleşmeli er 7 yıldan fazla görev yapamadığı için 7 yıllık süre sonunda tazminat hakkına sahip olur ve sözleşme bitimiyle birlikte tazminatını almaya hak kazanır. Peki, sözleşmeli er tazminat 2023 ne durumda? İşte sizlere sözleşmeli er tazminat tablosu…

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli erlerin almış oldukları maaş görev yaptığı yere göre değişiklik göstermektedir. Bir sözleşmeli er eğer batıda görev yapıyorsa sadece ham maaşını alacaktır. Fakat görev yapılan doğu illeriyse sözleşmeli erin alacağı maaşta değişiklik söz konusu olacaktır. Doğu ile batıda görev yapan sözleşmeli erin maaşı değişmektedir.

Doğuda görev yapan bir sözleşmeli er en az 11.000 TL maaş almaktadır. Fakat batıda görev yapan bir sözleşmeli erin maaşı doğuya göre oldukça düşüktür çünkü doğuda görev yapan sözleşmeli erin maaşına ek olarak terör tazminatı, OHAL tazminatı dahil edilmektedir. Ek olarak sınır dışı görevlere gidildiğindeyse ham maaş + yurtdışı tazminatı alınmaktadır.

Sözleşmeli Er Tazminat Hesaplama

Sözleşmeli Er Tazminat Hesaplama

Sözleşmeli erin görev yaptığı süre boyunca ve görev süresinin bitiminde bir sözleşmeli er tazminat almaya hak kazanır. Sözleşmeli erlerin tazminat alabilmesi için en az 3 yıl görev yapması gerekmektedir. 3 yıldan az görev yapan sözleşmeli erler tazminat alamaz ve bu haktan yararlanamaz.

3 yıl ve daha üst sürede sözleşmeli erlik yapan bir askerin alacağı tazminat gösterge, memur maaş kat sayısı ve hizmet yılı ile birlikte hesaplanır. 3’ünü bir araya getirdikten sonra bir sözleşmeli erin alacağı tazminat ortaya çıkar.  Sözleşmeli er tazminat tablosunu son güncel haliyle sizlere aşağıda paylaştık.

Sözleşmeli Er Tazminat Tablosu

Sözleşmeli erlerin hizmet süresine denk gelen 2023 yılı tazminat tutarlarını sizlere aşağıda tablo halinde paylaştık.

Hizmet YılıAlınacak Tazminat Tutarı
3 yıl120.480 TL
4 yıl150.222 TL
5 yıl180.000 TL
6 yıl209.776 TL
7 yıl299.036 TL

Sözleşmeli Er Sözleşmeyi Fesih Ederse Ne Olur?

Sözleşmeli erin imzalamış olduğu sözleşme kendi tarafından veya işveren tarafından fesih işlemine maruz kalırsa askeriyeden ayrıldıktan sonra herhangi bir tazminata tabi tutulmaz. Askerlikle olan ilişkisi kesilir ve 3 yıllık sözleşmesi sona ermeyerek fesih edilen sözleşmeli erin askerlik için kalan gün sayısı hesaplanarak askere alma kanununa tabi olur. Yani sözleşme fesih nedeniyle kalan günler için sözleşmeli er görevinden ayrılarak normal er / erbaş statüsüne geçerek askerlik hizmetini tamamlamak zorundadır.

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi? içeriğimize göz atmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın